Шахрайські схеми: як вберегти себе

У зв’язку зі стрімким ростом злочинності, пов’язаної із шахрайством, Кременецькою окружною прокуратурою спільно з Кременецьким районним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проведено вивчення стану протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із шахрайським заволодінням коштами громадян, у тому числі шляхом використання соціальної інженерії (фішингу), в Кременецькому районі за період 2022-2023 років.
Зокрема, упродовж 2023 року на території Лановецької територіальної громади вчинено 22 шахрайства проти 9-ти упродовж 2022 року.
В ході вивчення встановлено, що складна соціально-економічна ситуація в умовах воєнного стану в державі зумовила поширення шахрайських дій, в тому числі з використанням соціальної інженерії (фішингу), отримання зловмисниками у держателів платіжних карток їх реквізитів та іншої конфіденційної інформації шляхом імітації у кіберпросторі реальних державних соціальних програм, надання допомоги міжнародними благодійними організаціями, розміщення фіктивних пропозицій у соціальних мережах та інтернет-платформах про продаж військового спорядження.
Наявна практика, коли шахрай, використовуючи реальні оголошення про продаж товарів в інтернет-магазинах, соціальних мережах («OLX», «Ргот», «Instagram» тощо), вводить в оману покупця (потерпілого), який виклав оголошення про намір придбання товару, надсилає потерпілому посилання щодо оформлення доставки, а потерпілий, перейшовши за цим посиланням, самостійно заповнює реквізити своєї банківської картки та інші конфіденційні відомості, які надалі використовує шахрай.
Існують випадки заволодіння коштами громадян, коли здійснюється протиправне перерахування з банківських рахунків грошей без відома та прямої участі власника на інші (підконтрольні правопорушнику) рахунки або карткові рахунки операторів мобільного зв’язку з подальшим їх переведенням у готівку та привласненням.
У зв’язку із розвитком технологій дуже поширеними стали випадки вчинення шахрайств шляхом отримання телефонного дзвінка від шахрая, коли потерпілий обов’язково вчиняє певні дії, через які з його карткового рахунку буде знято кошти.
Найпоширеніший приклад – виконання шахраями ролі співробітників служби безпеки банку, відділу моніторингу, Національного банку, Національної поліції, Пенсійного фонду України.
У порівнянні з 2022 роком спостерігається виникнення нового виду шахрайств – під приводом надання різного роду послуг, а також поширення шахрайств під видом надання допомоги знайомим та родичам.

За інформацією Кременецької окружної прокуратури

Вам також може сподобатися...