Хмельницький регіональний центр обслуговування мережі інформує

Хмельницький регіональний центр обслуговування мережі (Хмельницький РЦОМ) Західного територіального управління обслуговування мережі, який є структурною одиницею Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» – підприємство, що забезпечує функціонування магістральних та міждержавних електричних мереж на території Хмельницької, Вінницької, Тернопільської та Чернівецької областей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1455 затверджено Правила охорони електричних мереж (далі – Правила), в яких визначено основні вимоги до громадян, виробничих підприємств, лісогосподарств, землекористувачів, фермерів орендарів, які виконують роботи чи знаходяться в охоронних зонах електричних мереж.

Так, відповідно до Правил, в охоронних зонах магістральних ліній електропередачі категорично забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або привести до нещасних випадків, зокрема:

  • влаштовувати звалища, розпалювати вогнища (спалювання соломи, хмизу та інше);
  • складати дрова, корми, скиртувати солому та зберігати інші матеріали;
  • накидати на струмопровідні частини ліній електропередачі сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній, демонтувати елементи опор.

Правила охорони електричних мереж встановлюють такі розміри охоронних зон повітряних ліній електропередачі:

Клас напруги Відстань від крайніх проводів по обидві сторони повітряної лінії)
ПЛ – 35 кВ 15 м
ПЛ – 110 кВ 20 м
ПЛ – 220 кВ 25 м
ПЛ – 330 кВ 30 м
ПЛ – 400 кВ 30 м
ПЛ – 750 кВ 40 м

В охоронних зонах ліній електропередачі дозволяється насадження низькорослих порід дерев висотою до 4 м, але забороняється, без письмової згоди енергетичного підприємства, здійснювати вирубку дерев, проїзд машин і механізмів загальною висотою з вантажем, або без нього, від землі понад 4,5 м.

Польові сільськогосподарські роботи із застосуванням механізмів в охоронних зонах слід проводити так, щоб механізми рухалися впоперек осі лінії електропередачі, а при використанні техніки на шинному ходу, її необхідно заземляти ланцюгами.

Також, слід зазначити, що відповідно до Земельного Кодексу України Стаття 110 «Поняття обмеження у використанні земельних ділянок, обтяження прав на земельну ділянку» п 2 «Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановлених обмежень, обтяжень». Підприємства, організації та громадяни повинні негайно повідомляти енергетичні підприємства і місцеві органи виконавчої влади про виявлені обірвані або провислі проводи, пошкоджені опори, розкрадання енергетичного майна.

Категорично забороняється спалювання сухої рослинності. Відповідно до ст.245 Кримінального кодексу України «Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк».

Статтею 194-1 Кримінального кодексу України «Умисне пошкодження об’єктів електроенергетики» передбачено покарання залежно від тяжкості наслідків, починаючи від грошового штрафу до позбавлення волі на термін до 15 років.

Усвідомлення необхідності тісної взаємодії населення та енергетиків – запорука недопущення виникнення аварій та нещасних випадків з людьми. Тільки спільними зусиллями ми збережемо світло в оселях та підтримаємо енергетичну безпеку нашої країни.

За інформацією Хмельницького регіонального центру обслуговування мережі.

Вам також може сподобатися...