Сказ – хвороба тварин і людини

Сказ – це гостре інфекційне захворювання, за якого уражається центральна нервова система і яке завжди закінчується смертю.

Збудник сказу – вірус, який зумовлює хворобу у диких тварин – вовків, лисиць, гризунів. Поширюють сказ у природі вовк, лисиця, єнотоподібний собака, горностай, ласка, степовий тхір, норка, куниця, борсук, кажани.

Вірус сказу в зовнішньому середовищі дуже нестійкий, чутливий до дії сонячних променів, під час кип’ятіння гине миттєво. Мило, 70% спирт, розчин йоду вбивають його за 1 хвилину. У слині вірус зберігається майже добу.

Інкубаційний період – від 7 днів до 1 року і навіть більше.

Клініка перебігу хвороби у різних видів тварин наступна

Хвора на сказ лисиця стає агресивною, нападає на домашніх тварин і людей. Небезпечна лисиця навіть у стадії паралічу.

Серед домашніх тварин на сказ найчастіше хворіють собаки, коти, велика рогата худоба, коні, вівці, кози, свині.

Хворий собака стає пригнічений, лежить, втрачає апетит, до води байдужий, але її не боїться. Наприкінці другого дня у нього виникає неспокій, дратівливість, собака намагається сховатися (в куток, під ліжко, в будку), гавкає без причини. Голос хриплий, глухий, тварина хапає ротом повітря, може розгризти свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому, пробігаючи до 50км на добу, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, а на 6-8 день хвора тварина гине.

Набагато частіше реєструється сказ кішок. У кішки сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивність, тварина нападає, уникає господарів. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, краї їхні злипаються і важко піддаються обробці. Це характерно і для укусів лисиць.

Велика рогата худоба при сказі реве, у неї спостерігається сильне слиновиділення, статевий потяг. За паралітичної форми – тихий сказ.

Вівці, кози, коні, свині хворіють на буйну форму сказу.

За будь-якої зміни поведінки тварину необхідно показати ветеринарному лікареві!

Людина заражається під час укусів хворими тваринами або коли їх слина потрапляє на пошкоджену шкіру, наприклад, через подряпини. Найнебезпечніше порізати руку під час знімання шкури хворої лисиці.

Для запобігання захворювання на сказ тварин їм необхідно проводити щеплення. Прищеплена тварина, навіть якщо її покусає хвора, не є джерелом зараження, в неї не виникає агресивності, бажання кусати, не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

Пам’ятайте! Тривалий інкубаційний період дає змогу запобігти хворобі. Якщо людині, яку покусала скажена тварина, відразу ввести вакцину проти сказу, то імунітет буде вироблено раніше, ніж вірус уразить головний і спинний мозок, хвороба не розвинеться і людина залишиться живою і здоровою. На сучасному етапі застосовуються препарати, які здатні лише попередити захворювання. Коли ж воно розвинулось, медицина безсила!

ЩЕ І ЩЕ РАЗ НАГОЛОШУЄМО:

ОСОБАМ, ЯКІ ПОТЕРПІЛИ ВІД УКУСІВ ТВАРИН, СЛІД НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ!

Вам також може сподобатися...