Історія успіху – 2019: Лановецька об’єднана територіальна громада

Мешкаці Лановецької ОТГ розказують про найбільші здобутки та успіхи своєї громади у інфраструктурі, фінансовій сфері, сільському господарстві тощо.

Фінансовий портал Maanimo проводить масштабний проект «Історії громад: успіх-2019», присвячений реформі децентралізації. Ми хочемо розповісти найцікавіші історії успіху українських ОТГ і сьогодні публікуємо історію успіху Лановецької ОТГ, що в Тернопільській області.

Реформа децентралізації для Лановецької громади стала вікном відкритих можливостей. Разом із державними змінами ми змінювали свій маленький світ.

10 населених пунктів, 5 рад об’єдналися 1 грудня 2017 року для того, щоб змінювати та творити, господарювати та жити у Лановецькій об’єднаній міській територіальній громаді.

Минуло два роки — і ми маємо власну історію успіху.

За перший рік існування громади загальний обсяг дохідної частини бюджету Лановецької громади склав 94339,3 тис грн. Власних надходжень у 2018 році до бюджету надійшло в сумі 42773,3 тис.грн. в порівнянні з показниками 2017 року бюджет зріс майже у 1,3 рази.

“Хороша громада — це активна громада”, – вважає міський голова Роман Казновецький. Тому наші мешканці залучені до якнайбільшої кількості процесів громадотворення: від коментарів у FB до “Громадського бюджету”.

У 2019 році вперше запрацював “Громадський бюджет”. Результат — 17 проєктних заявок, 2051 голос, 8 проєктів переможців. Найактивнішими учасниками конкурсу стали школи. Тож відтепер уроки у нас в громаді проходять мультимедійно, якісно та сучасно, адже кожен навчальний заклад забезпечений саме тією технікою, яка необхідна для цього.

Виграла від реформи децентралізації і сфера освіти. Утворення опорної школи на базі Лановецької ЗОШ №2 дало можливість покращити матеріально-технічну базу та створити в школі сучасне освітнє середовище. Фінансування ремонтів, закупівля класних дошок, підключення Інтернету — це заходи, спрямовані на покращення освітнього процесу у всіх п’яти закладах громади. А у комплексі із реформуванням освіти усе це творить нову українську школу.

Знаковою подією 2018 року стало відкриття інклюзивно-ресурсного центру, який став реальною платформою відкритості та рівності у громаді. Тепер тут обслуговується більше 50 дітей, які завдяки центру стають повноцінними громадянами суспільства. Працює в ІРЦ і логопед.

22 березня ми отримали спеціально обладнаний автомобіль для перевезення людей з інвалідністю, котрий сьогодні служить дітям та дорослим, які мають порушення опорно-рухового апарату.

Не відстає у Лановецькій громаді і напрям спорту. Наші футболісти мають змогу займатися на трьох полях із штучним покриттям на базі двох найбільших шкіл та міського стадіону.

Гостро стояла проблема дозвілля дітей, які не мали спеціально відведених місць для ігор. Сьогодні ж у кожному населеному пункті громади стоять дитячі майданчики із сучасними ігровими елементами. На стадії реалізації великий молодіжний проект на набережній міського ставу – тут створюється відпочинкова зона з інклюзивними елементами.

Із утворенням ОТГ налагоджено систему збору сміття. Особливо гостро стояла проблема у селах — відсутність такої системи спричиняла тут утворення стихійних сміттєзвалищ. На сьогодні 70% домогосподарств громади уклали договір на вивіз сміття. Розробляється проєкт на закупівлю індивідуальних баків для домогосподарств та встановлення майданчиків для сортування сміття. Окрім того, було закуплено новий сміттєвоз та планується закупівля ще одного.

Наша громада стала одним із 38 переможців в Україні ІІ етапу конкурсу на розробку Планів дій сталого енергетичного розвитку та клімату. План передбачає конкретні заходи щодо скорочення викидів СО2, які на сьогоднішній день у нашій громаді становлять 44 тис тонн у рік.

Енергоефективні заходи проводяться і у навчальних закладах: замінено вікна та двері у Лановецькій міській дитячій музичній школі, Лановецькій ЗОШ №1 ім. Ю. Коваля, утеплено фасад Лановецької ЗОШ №2.

Працює громада і у напрямі безпеки — на сьогодні у найбільш людних місцях встановлено 10 відеокамер.

Найочікуванішою подією 2019 року стало відкриття у липні Культурного центру Єловицьких — платформи для створення культурного продукту, проведення зустрічей та організації заходів. Два місяці сповнені мистецьких ініціатив та івентів позаду. З моменту відкриття публіка Лановецької громади відвідала фотовиставку Олега Снітовського “Вітражі душі”, присвячена Івану Марчуку, покази понад десятка кінофільмів для дітей та дорослих, презентацію книги Макса Кідрука “Доки горить світло”, вечір акустичної музики, а також прямі трансляції футбольних матчів. Центр став не лише культурним осередком, а й важелем залучення мешканців до процесів децентралізації. Саме тут проходила акція “Впливай на бюджет своєї громади!”, старшокласники зустрічалися із владою, відбуваються громадські слухання, сесії тощо.

Активною у громаді є Молодіжна рада, яка створена як дорадчий орган міської ради та спрямовує свої сили на молодіжну політику, розвиток культури та пропаганду здорового способу життя. Саме молодіжка організувала уже два велопробіги, один із яких передбачав маршрут у 30 км. Яскравими подіями стали акустичний вечір сучасної музики, а також «Lanivtsi Praznyk Party» – подія, яка поєднала музику, літературу, кіно, спорт і смачну їжу.

Не менш амбітні плани у нашої громади, зокрема очищення міського ставу та облаштування набережної, створення ЦНАП у форматі “Прозорий офіс”, благоустрій території “Лановецький зооботсад” тощо. І ми абсолютно впевнені, що вони здійсненні, адже підкорені вершини лише мотивують рухатися вперед.

За матеріалами фінансового порталу Maanimo.

Вам також може сподобатися...