Серія V: Перша сходинка до щастя людини – це здоров’я

– Романе Володимировичу, рішенням сесії Лановецької міської ради від 30 січня 2018 року було створено комунальний заклад «Лановецький міський Центр первинної медико-санітарної допомоги», а 20 квітня розпочато процес його перетворення у некомерційне підприємство. Як зараз функціонує заклад?

– Звичайно ж, реформа децентралізації стала фундаментом для впровадження і інших змін в країні – і медицина не стала винятком. Із створенням нашої Лановецької громади постало питання і формування власної мережі первинної ланки медицини. Численні баталії, консультації та засідання сесій міської ради закінчилися рішенням про створення все-таки свого комунального закладу «Лановецький міський центр первинної медико-санітарної допомоги». З 1 квітня 2018 року вступила в дію медична реформа, що дала пацієнту можливість обирати свого лікаря (сімейного лікаря, терапевта, педіатра) самостійно і незалежно від приписки.

– А як щодо співвідношення: пацієнт-лікар?

– Якщо ви маєте на увазі чи вистачає лікарів на пацієнтів і навпаки, то так! Станом на початок липня підписали декларації з лікарями КЗ “Лановецький міський центр ПМСД” біля 8200 пацієнтів, що становить 64% від населення Лановецької ОТГ. Три сімейних лікаря вже набрали необхідну кількість пацієнтів, решта лікарів активно працюють над цим.

– Романе Володимировичу, медицина – це завжди гроші. Що можете сказати про фінансування медичних закладів?

– Для забезпечення роботи лікарів Центру за останні 4 місяці 2018 року Лановецькою міською радою виділено кошти в сумі 100,6 тис. грн., за які було придбано: сервер (27 тис.грн.), 8 комп’ютерів, 6 принтерів. Лікарі повністю забезпечені комп’ютерною технікою, канцтоварами – усі умови для комфортного підписання договорів із пацієнтами. Заклад підключено до електронної системи реєстрації пацієнтів. А ще було додатково виділено кошти в сумі 153 тис. грн., які дали можливість придбати: медикаменти для надання невідкладної допомоги в сільській місцевості; забезпечити дитячу консультацію необхідними засобами первинного огляду (одноразові шпателі, шприци для профщеплень, маски, рукавиці, термометри); придбати необхідні господарські матеріали; закупити паливно-мастильні засоби для потреб виїзду лікаря до пацієнта.

– Некомерційне підприємство – що це означає для Центру і які зміни відбудуться для пацієнтів?

– Це, перш за все, зміна системи фінансування медичного закладу за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Тобто Центр напряму отримуватиме фінансування із Національної служби здоров’я. На даний час заклад вже пройшов державну реєстрацію як некомерційне підприємство, проводиться підготовка документів для подачі в МОЗ України для отримання ліцензії на медичну практику. Щодо змін для пацієнтів, то вступає в дію новий список послуг за яким пацієнти, що підписали декларації будуть отримувати безкоштовно: консультацію; проведення діагностики та лікування захворювань; направлення за показами до лікарів вищого рівня, вузьких спеціалістів; виписка рецептів на ліки, в т.ч. за програмою «Доступні ліки»; безоплатні аналізи: загальний аналіз крові, сечі, цукор, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, ЕКГ, вимірювання ваги, зросту, швидкий тест на вагітність, на ВІЛ, гепатит, швидкий тест на тропонін (діагностика інфаркту міокарда); профілактичні огляди; ведення неускладненої вагітності; спостереження за дитиною від її народження; профілактичні щеплення; надання невідкладної допомоги; надання паліативної допомоги важко-, онкохворим; видача довідок, листків непрацездатності; відвідування пацієнта вдома або надання консультації по телефону. Тобто, спектр послуг збільшується і ми залучаємо на розвиток медичної галузі максимум сил і коштів, щоб наші жителі, звернувшись до лікаря, не думали, де придбати оглядові матеріали чи інше, а отримували якісні і професійні послуги.

– Із створенням міського Центру первинної медицини постало питання його розміщення. Яка зараз ситуація?

– Дійсно із прийняттям на сесії рішення про створення Центру, ми відразу розпочали переговори про надання нам окремого приміщення, де б і був розміщений медичний заклад. Ми клопотали і щодо частини приміщення поліклініки, і інфекційного відділення. Все надарма. Наразі порушено питання про виділення частини земельної ділянки, яка перебуває у державні власності і передана у постійне користування Лановецькій комунальній районній лікарні, де, залучивши субвенційні кошти, ми змогли б побудувати медичний комплекс для жителів громади. Це дало змогу б сконцентрувати в одному місці усіх наших лікарів, що, відповідно, покращило б доступ громадян до медичних послуг. Чекаємо відповіді!

Оксана Черемшук