– Народна мудрість каже: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять». І це стосується не лише власної оселі, а й громади. Збирання сміття було і залишається, мабуть, одним із найактуальніших. Як це питання вирішується в громаді?
– Про сміття ми говоримо практично на кожній сесії чи виконкомі. Це, якраз те, що не втрачає актуальності. І зробили вже чимало. От з червня почали здійснювати вивіз сміття із сільських населених пунктів громади та ще й на умовах компенсації. Тобто, людина, яка уклала договір із нашим комунальним підприємством сплачує не 18,40 грн., як затверджено в тарифі, а лише 10,00 грн. за одну людину, зареєстровану в домогосподарстві, а 8,40 грн. компенсовує комунальному підприємству міська рада. Зараз плануємо із державної субвенції на розвиток громади закупити сміттєвоз і трактор з відвалом та косаркою, що полегшить і пришвидшить роботу по вивозу твердих побутових відходів, а також дасть змогу систематизувати графіки вивозу та покращити стан благоустрою. По місту і надалі проводимо роботи по облаштуванню сміттєвих майданчиків. Однак чи не найосновнішим завданням зараз комунального підприємства по благоустрою є укладання договорів. Відповідно до правил по благоустрою, відсутність такого договору є порушенням Закону України «Про відходи». Ця норма почала діяти з 1 січня цього року і вважаю це правильним кроком, адже люди, які не мають договору на вивіз твердих побутових відходів все таки залишають «наслідки» свого життя. І тут лише одне питання – куди ж вони їх дівають? Відповідь, мабуть, випливає із проблем виникнення стихійних сміттєзвалищ. Тому, я закликаю людей не ігнорувати укладання договорів із КПпБ, тим більше, що за це є покарання і з початку 2018 року адміністративні протоколи було складено вже на понад 2 десятків громадян.
– Яка ж все-таки ситуація із договорами?
– Скажемо так – вона не ідеальна. Але значно краща, аніж декілька років тому. І причин цьому декілька, як на мене. Перш за все, важко переконати населення, що саме так має бути, відповідно і до Закону «Про відходи», і до Правил благоустрою, які діють на території нашої громади. Друге – стандартна фраза: «Я сам собі все зроблю і куди треба вивезу. Нащо мені ваші договори і ваш комунгосп». Третє – оплата по договору має бути за кожну зареєстровану особу і тут починається – «а що ж та дитина насмітить», «моя бабулька не те, щоб смітити, вона і ходити толком не може». Але, як показує довід відходів від життєдіяльності дітей зазвичай утворюється більше. Ми, врешті решт, хочемо навести лад і в громаді систематизувати вивіз сміття. Так, станом на сьогодні укладено 2654 договорів на вивезення ТПВ, з них: в м.Ланівці – 1885 (75%), с.Юськівці – 242 (40%), с.Краснолука 80 (17%), с.Якимівці та Татаринці – 245 (29%), с.Загірці та Михайлівка – 202 (65%).
– Комунальне підприємство по благоустрою Лановецької міської ради… Що ще вдалося зробити?
– По-перше, для того, щоб чекати позитивних і видимих результатів, потрібно забезпечити установу відповідними умовами праці. І ми над цим працюємо щодня. Наші жителі усі зауважили, що по вул. Незалежності, 20а, навпроти центральної площі, відбуваються ремонтні роботи приміщення. Саме там ми хочемо розмістити абонентський відділ нашого КПпБ, що дасть змогу покращити обслуговування населення, так би мовити, наблизити цю послугу для людей. Окрім цього, облаштовано навіс площею понад 200 кв. м. для обслуговування комунальної техніки, де розміщено зварювальний та ремонтний цехи. На завершальному етапі і монтаж пилорами, яка працюватиме для потреб громади.
– Які ще заходи по благоустрою Ви проводите у населених пунктах громади?
– Важливим кроком, як на мене, було організовано з червня 5 робочих місць (працівники по благоустрою), які закріплені за 8 сільськими населеними пунктами громади. Їх робота – прибирання територій, обрізка дерев, підбілка, фарбування місць загального користування. Систематично ми плануємо забезпечувати працівників необхідним спецінструментом. Наразі вже закуплено та передано мотокоси та бензопилу SHTILL. Контроль за діяльністю таких робітників покладається також на в.о. старост.
– У 2017 році вам вдалося зробити важливий крок – відкрити очисні споруди.
– Так-так, ми це зробили і зазначу, що комунальна служба повністю підключили всі каналізаційні мережі до очисних споруд, завдяки чому вдалося ліквідувати славнозвісну нашу «річечку-смердючку», що текла Ланівцями близько 20 років. Зазначу, що з початку року очищено понад 25 000 м.куб. стоків. Очисні працюють і ми крок за кроком наближаємося до потрібних потужностей. Одночасно закликаю мешканців міста не викидати ганчір’я, предмети особистої гігієни тощо, які виводить з ладу каналізаційну мережу міста.
Сфера комунального господарства громади досить таки складна і затратна, але, водночас, дуже необхідна. Депутатський корпус, виконавчий комітет прагнуть явних змін в нашій громаді і віримо, що нам вдається і вдасться це зробити.
Оксана Черемшук