ГУ ДПС України у Тернопільській області інформує!

З 1 жовтня ПДФО від оподаткування грошового забезпечення чи інших виплат, одержаних військовослужбовцями, сплачують до держбюджету

Головне управління ДПС у Тернопільській області з метою реалізації вимог Закону України від 8 листопада 2023 року №3428-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України (далі – Закон №3428) інформує наступне.

Законом №3428 розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 60, згідно з яким як виняток з положень пунктів 1 і 11 частини першої статті 66 цього Кодексу частина податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України та згідно із зазначеними нормами цього Кодексу належать до доходів загального фонду відповідних бюджетів, зараховуються в повному обсязі до спеціального фонду Державного бюджету України починаючи з 1 жовтня 2023 року.

Датою початку здійснення операцій по зарахуванню надходжень на нові рахунки визначено – 27.11.2023 року.

Нові бюджетні рахунки за посиланням https://tr.tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv

Землевласники Тернопільщини спрямували до місцевих бюджетів майже 477,7 млн грн земельної плати

За 10 місяців цього року платники податків області забезпечили надходження плати за землю в сумі 477 млн 657 тис. гривень. Це перевищило надходження січня-жовтня минулого року на 140,5 млн гривень.

Більша частина цього платежу – внесок юридичних осіб. Адже вони перерахували за січень-жовтень понад 346,4 млн грн плати за землю, що на 72,5 млн грн більше, ніж за 10 місяців минулого року.

Фізособи поповнили скарбниці місцевих громад, сплативши майже 131,3 млн грн плати за землю. Це на 72,5 млн грн більше, ніж за аналогічний період 2022 року.

Нагадаємо, надходження від земельної плати у повній сумі спрямовуються до місцевих бюджетів, тож є одним з важливих бюджетоформуючих платежів громад.

Днями під час онлайн дописів цікавилися актуальними питаннями трансфертного ціноутворення, КІК

Нещодавно у Головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася Інтернет-конференція спільно з інформаційним порталом 0352.ua на тему «Трансфертне ціноутворення, КІК: актуальні питання оподаткування». В онлайн режимі з платниками спілкувалася начальниця відділу трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольга Буць.

Дописувачі детально просили роз’яснити щодо подання повідомлення про набуття та відчуження частки в іноземній компанії, за якою формою звітувати. Посадовиця звернула увагу, що повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю), до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи-резидента, засобами електронного зв’язку в електронній формі. Форма і порядок надсилання такого повідомлення затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 №512.

Запитували і про необхідність декларування конструктивних дивідендів. Саме п.п. 141.4.2. п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України визначено вимогу щодо оподаткування податком на доходи нерезидента виплат, які прирівнюються до дивідендів через невідповідність ціноутворення в таких операціях принципу «витягнутої руки». З 01.01.2021 зазначені доходи оподатковуються за ставкою 15%, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, або за формулою, яка зазначена в п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу.

Актуальним питанням онлайн спілкування було подання звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК). Ольга Буць нагадала, що особа, яка визнається КІК, відповідно до 392.1.1 п. 392.1 ст. 392 Податкового кодексу України, зобов’язана подати звіт про КІК. Перший звіт (за 2022 рік) може бути поданий разом зі звітом по КІК за 2023 рік одночасно з декларацією про майновий стан і доходи контролюючої особи (до 1 травня року, що настає за звітним) за 2023 рік. Кампанія декларування розпочнеться у 2024 році. Штрафні санкції та пеня за порушення вимог 392 Податкового кодексу України під час визначення та обчислення прибутку КІК не буде застосовуватися за результатами 2022-2023 звітних років.

Під час онлайн спілкування платники податків, що дописували під час Інтернет-конференції, отримали відповіді на усі запитання, які цікавили.

Варто пам’ятати: ухилення від сплати єдиного внеску призводить до блокування рахунків, арешт майна, обмеження виїзду за кордон

Головне управління ДПС у Тернопільській області нагадує, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплата регулюється Законом України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Звільняються від сплати єдиного внеску фізичні особи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, і можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування

Нарахований єдиний внесок обліковується в податковому органі по інтегрованій картці платника податків інформаційно-комунікаційною системою «Податковий блок» по кодах бюджетної класифікації доходів бюджету, зокрема:

  • 71010000 – єдиний внесок, нарахований роботодавцями (крім суми єдиного внеску, що сплачується із сум грошового забезпечення батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомним батькам) на суми: заробітної плати; винагородами за договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами;

  • 71020000 – єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення військовослужбовців;

  • 71030000 – єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення батьків-вихователів, або добровільна участь у пенсійному страхуванні;

  • 71040000 – єдиний внесок для фізичних осіб – підприємців, у т.ч. осіб, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

При цьому варто зазначити, що єдиний внесок сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання звітності, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску за останній звітний період.

Сума єдиного внеску, своєчасно не сплачена, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Контролюючі органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки). Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, містить відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів і пені, обов’язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимогу про сплату боргу (недоїмки) вважають належним чином надісланою (врученою):

– юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її особисто вручено службовій (посадовій) особі такого платника під підпис або надіслано рекомендованим листом із повідомленням про вручення;

– фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному чи уповноваженому представникові або надіслано рекомендованим листом на її адресу за місцем проживання чи останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення.

Протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов’язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів і пені.

Якщо платник не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку, після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).

При ухиленні від сплати єдиного внеску матеріали направляються до підрозділу Державної виконавчої служби для примусового виконання, що в результаті призводить до блокування рахунків, в т.ч. карткових, арешт майна, обмеження виїзду за кордон посадових осіб боржників чи самих фізичних осіб – підприємців боржників.

У який термін здійснюється взяття на облік ЮО або ФОП у зв’язку зі зміною їх місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої території України на іншу територію України?

Відповідно до п. 2 ст. 13 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» із змінами і доповненнями (далі – Закон № 1207) здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Згідно з п. 66.3 ст. 66 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

Порядок взяття на облік/зняття з обліку платника податків у разі зміни місцезнаходження (місця проживання) визначений нормами розд. X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1588).

Пунктом 10.1 розд. X Порядку № 1588 визначено, що у разі зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, що передбачає зміну контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) або місцем обліку платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку / взяття на облік такого платника податків згідно з пп. 10.6 – 10.21 розд. X Пордку № 1588.

Зокрема, згідно з п. 10.8 розд. X Порядку № 1588 якщо до дати спливу одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) не здійснив взяття такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється автоматично у день спливу такого строку.

У разі зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків або іншої зміни, внаслідок якої змінюється державна податкова інспекція, яка є структурним підрозділом контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків (далі – ДПІ обслуговування) без зміни контролюючого органу, до ДПІ обслуговування за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків переходять обов’язки ведення обліку платника податків у день внесення даних про такі зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб (п. 10.25 розд. X Порядку № 1588).

Платники податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована російською федерацією з 20 лютого 2014 року територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також тимчасово окуповані з 07 квітня 2014 року території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, які визнані такими відповідно до Закону № 1207, обліковуються в Єдиному банку даних юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб із відповідною ознакою «податковою адресою є тимчасово окупована з 20 лютого 2014 року територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» або «податковою адресою є тимчасово окуповані з 07 квітня 2014 року території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей». У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) на (з) тимчасово окуповану(ої) територію(ї) України в Єдиному банку даних юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб встановлюється/скасовується така ознака (п. 1.5 розд. І Порядку № 1588).

Згідно з п. 5 наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1127 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів» у разі зміни місцезнаходження/місця проживання платників податків, які мають такі ознаки, на іншу територію в областях або місті Києві і отримання контролюючими органами відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків облік таких платників податків і зборів здійснюється з урахуванням такого: контролюючі органи в областях та місті Києві за новим місцезнаходженням/місцем проживання платників податків здійснюють обробку відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) або приймання заяв і документів від платників податків, а також взяття на облік платників податків за основним місцем обліку не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з ЄДР чи заяв від платників податків.

Таким чином, у разі зміни місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої російською федерацією з 20.02.2014 території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також тимчасово окупованої з 07.04.2014 території України, що входить до складу Донецької та Луганської областей взяття на облік за основним місцем обліку платників податків які обліковуються в Єдиному банку даних юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб з відповідною ознакою здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з ЄДР. В інших випадках зміна основного місця обліку у зв’язку зі зміною місцезнаходження здійснюється у терміни, визначені розд. X Порядку № 1588, а саме: у разі зміни контролюючого органу – протягом місяця; у разі зміни ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу – у день внесення даних про такі зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

Щодо оподаткування ПДФО стипендії, яка виплачується докторантам

Відповідно до п. 3 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 261 (далі – Порядок № 261), підготовка осіб в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі здійснюється за рахунок видатків державного бюджету у державних закладах вищої освіти чи наукових установах (державне замовлення) та за рахунок видатків місцевих бюджетів у державних та комунальних закладах вищої освіти чи наукових установах (регіональне замовлення).

До докторантури приймаються особи, які мають ступінь доктора філософії, наукові здобутки та опубліковані праці з обраної спеціальності (зокрема, публікації в міжнародних реферованих журналах, індексованих в наукометричних базах, згідно з вимогами до рівня наукової кваліфікації осіб, які здобувають наукові ступені) і які мають наукові результати, що потребують завершення або оформлення у вигляді дисертації, монографії чи наукової доповіді за сукупністю статей (п. 39 Порядок № 261).

До аспірантури (ад’юнктури) на конкурсній основі приймаються особи, які здобули вищу освіту ступеня магістра, які мають вищу освіту і кваліфікацію спеціаліста або магістра (п. 19 Порядок № 261).

Згідно з п. 17 Порядку № 261 аспіранти (ад’юнкти) і докторанти мають право брати участь у конкурсах на отримання грантової підтримки наукових досліджень та стипендій, заснованих на честь видатних діячів науки, освіти, культури, громадських діячів, а також заснованих Президентом України, Кабінетом Міністрів України, державними чи недержавними органами, підприємствами, установами чи організаціями.

Підпунктом 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ.

Разом з тим, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 164.2 ст. 164 ПКУ).

Враховуючи викладене, стипендія, яка виплачується докторантам, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області

Вам також може сподобатися...