Амброзія полинолиста – небезпечний для людини та довкілля бур’ян

Бездіяльність та байдужість в більшості випадків призводить до наслідків які з часом важко виправити або зупинити. Так зокрема у випадку поширення регульованих шкідливих організмів – амброзії полинолистої та американського білого метелика (АБМ). Завжди не вистачає коштів, працівників…, дехто вперше почув, що є така проблема,завжди можна знайти виправдання, але карантинні організми виявляються майже повсюдно. Зрозуміло, що важко стримати наростання чисельності шкідників зокрема – АБМ, але ж амброзія полинолиста котра впевнено крокує, займаючи з кожним роком все більшу територію. Запровадження карантинного режиму на патері не знищить регульованих шкідливих організмів,треба діяти не завтра, а вже сьогодні.

Амброзія полинолиста – однорічний бур’ян заглушує не тільки сільськогосподарські культури, а й дикорослі рослини – «зеленний агресор». При кількості 20 рослин на 1 кв.м., виносить в 2-4 рази більше поживних речовин, води ніж кукурудза та пшениця. При сильному засміченні посівів амброзією врожайність культур різко знижується, попадаючи на посіви пізньостиглих культур ( соняшник, кукурудзу, люцерну, насінники овочевих) при збиранні врожаю насіння амброзії відокремлюється важко. Якщо амброзія засмічує кормові культури, люцерну, однорічні трави, луки, пасовища якість корму погіршується . У рослині буряну утворюється від 0,07 до 0,15% гірких та ефірних масел, при згодовуванні корму засміченого амброзією коровам, погіршується якість молока воно стає гірким. Поряд з тим амброзія є алергеном викликаючи в людей поліноз : хронічний риніт, кон’юктивіт, кропивиця, розвиваються різні форми бронхіальної астми. Захворювання супроводжуються ослабленням організму погіршується працездатність . Особливо небезпечна в період цвітіння.

Рослина амброзії полинолистій властива висока регенераційна здатність. Частині рослини, що присипанні ґрунтом здатні утворювати додаткове коріння і добре приживаються, після скошування здатна давати від прикореневих частин нові паростки які утворюють суцвіття, та формує насіння.

Всі заходи боротьби з карантинним бур’яном повинні бути спрямовані на недопущення утворення насіння, зменшення його запасу в ґрунті.

Враховуючи розвиток рослини протягом вегетації,накопичений запас насіння в ґрунті, а також здатність бур’яну завойовувати нові території , необхідно проводити агротехнічні (чергування культур у сівозмінах ), механічні виполювання та скошування до початку цвітіння рослини та хімічні (застосовують в промислових зонах, на узбіччях доріг, сільгоспугіддях) застосування гербіцидів у фазі 2-4-х справжніх листків при більш а пізньому внесенні гербіцидів рослини амброзії здатні відновлюватись.

Боротьба з цим бур’яном ускладнюється тим,що сходи з’являються протягом всього вегетаційного періоду починаючи з початку травня. Цвітіння протягом тривалого періоду, третя декада липня – жовтень.

Доведено, що скошування буряну перед початком цвітіння зменшує його кількість в наступному році. Скошувати необхідно 4-6разів в залежності від погодних умов, тому,що рослина здатна утворити повноцінне насіння при скошуванні у фазу цвітіння. Тому в найкоротші терміни необхідно провести виполювання або косити рослини амброзії полинолистої.

Вам також може сподобатися...