Оподаткування доходу отриманого від надання в оренду майна
Відповідно до статті 793 Цивільного кодексу України:
договір оренди будівлі або її частини, іншої капітальної споруди укладається виключно у письмовій формі. Будь-яка інша форма укладення договору веде до того, що договір визнається недійсним;
у випадку, коли договір оренди (найму) такої нерухомості укладається на строк більше 3-х років, то його обов’язково повинен завірити нотаріус та внести до спеціального реєстру майна, що перебуває в оренді.
Договір оренди будь-яка фізична особа може укладати в двох юридичних статусах:
як зареєстрований суб’єкт підприємницької діяльності;
як звичайна фізична особа. У разі надання в оренду власного майна без реєстрації підприємцем податок складатиме 19,5% від суми орендної плати (18% – податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір).
У разі реєстрації підприємцем та обрання спрощеної системи оподаткування податок складатиме:
для ІІ групи платника єдиного податку – податок 944,60 грн (20% від мінімальної заробітної плати) щомісячно;
для ІІІ групи платника єдиного податку – 5% від суми орендної плати.
Зверніть увагу, що фізичні особи – підприємці не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування, у разі якщо надають в оренду:
– земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара;
– житлові приміщення та/або їх частини з площею більше ніж 100 квадратних метрів;
– нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, з площею більше ніж 300 квадратних метрів
Податковим агентом, тобто особою, яка відповідає за нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету, є орендар, той, хто виплачує орендну плату такій фізичній особі. Тому орендар нараховує, утримує та перераховує до бюджету податок на доходи фізичних осіб за рахунок коштів, що виплачуються у вигляді орендної плати, та військовий збір (пп. 170.1.2 Податкового кодексу України).
У разі якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець (пп. 170.1.5 Податкового кодексу України). Який повинен самостійно прозвітувати про отримані доходи шляхом подання податкової декларації про майновий стан і доходи. Така декларація подається не пізніше 1 травня року, наступного за роком отримання доходу, і власник земельного паю – орендодавець зобов’язаний самостійно нараховувати та сплатити ПДФО та військовий збір.
Дирекція Кременецького місцевого
центру з надання безоплатної
вторинної правової допомоги
kremenets.ternopil@legalaid.gov.ua